Zámek Rájec-Jestřebí

Prohlídka

Zatímco čekáte na prohlídku, procházíte se velice hezky upraveným slunným nádvořím. Perfektně střižené trávníky zdobí stejně dokonale upravené keře. Jednotlivé plochy jsou odděleny cestičkami a dohromady tvoří geometrické obrazce. Ti, kteří poslouchali v hodinách dějepisu, přemýšlejí, zda se zde nejedná o park ve francouzském stylu. Mají pravdu.

Už je tady průvodce a vcházíte dovnitř. Zatímco venku pálí slunce, v zámku je příjemně chladno. Co říci o tom, jak působí zdejší komnaty? Jsou vzdušné, světlé, útulné, draze a přitom vkusně zařízené. Mnoho pokojů zdobí živé květiny. Okna jsou otevřená a dlouhé něžné bílé záclony se mírně vzdouvají ve větru. Kde máte zakletou princeznu?, napadne člověka v tuto chvíli.

Na jaké pokoje se můžete těšit, záleží samozřejmě na zvoleném okruhu prohlídky. Lze vybírat ze dvou možností. Malý okruh netrvá dlouho, je možné na něj vzít i menší děti, bez obav z toho, že by se nudily. Velký okruh je o něco delší, ale pokud nepospícháte, určitě nebudete jeho shlédnutí litovat.

V zámku můžete vidět jak reprezentativní komnaty (různé salony), tak komnaty soukromé (např. ložnici, jídelnu, koupelnu). K nejkrásnějším místnostem zámku patří určitě Sál předků. Setkáváme se zde s obrazy slavných Salmů. Zámečtí pánové sem zvali své hosty, aby jim ukázali své významné předky, a tím i důležitost a starobylost rodu. Slavnostní sál (Zahradní sál) je největší a nejvyšší sál na zámku a proniká až do prvního patra. Snad právě to způsobuje jeho vynikající akustické vlastnosti. Pořádají se zde koncerty a svatby.

Chloubou zámku je zámecká knihovna. Jedná se o jednu z největších zámeckých knihoven u nás (60 000 svazků). Obsahuje knihy týkající se přírodních věd, humanitních věd, ale i svazky zabývající se magií a okultními vědami. Je zde i původní vydání Velké francouzské encyklopedie, dále tu najdete například glóby vyrobené před mnoha lety ve zdejší knížecí továrně, které ilustrují tehdejší představy o světe.

V celém zámku jsou k vidění krásné obrazy předních evropských malířů období baroka a romantismu, které jsou bezesporu velkým lákadlem Rájce. Kuriozitou je obraz složený z křídel hmyzu. To, jak vznikl, na první pohled určitě nepoznáte. K dalším zajímavostem z expozice patří pozoruhodná sbírka orientálního porcelánu, či rozsáhlá sbírka krásných křišťálových pohárů (vytvořená z velké části brusiči ze dvora Rudolfa II).

Součástí velkého okruhu je i zámecká kaple, velmi důležitá součást venkovského šlechtického sídla. Prostředí kaple ve srovnání s honosnými interiéry překvapí svou prostou krásou. V současné době zde můžete vidět také náhrobky rodiny Drnovských. V místnosti za kaplí se pořádají různé výstavy.

Penzion Macocha Blansko
Cena od: 400 Kč os./noc
Penzion Karst Blansko
Cena od: 400 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že při procházce ZOO Zlín si člověk připadá jako na cestě kolem světa? Fauna i flora je zde členěna podle kontinentů, což vytváří dojem přirozeného prostředí nejen pro chovaná zvířata, ale i pro návštěvníky.